Koku Sorunları

Evinizde bulunan temiz ve ferah hava, lavabodaki kötü koku nedeniyle bozuluyor mu? Tertemiz bir halde bulunan mutfağınızdan veya banyodan yinede kötü kokular mı geliyor? Üstelik bu kokuların nereden ve neden geldiğini bir türlü tespit edemiyor musunuz? Kaynağı belli olmayan kötü kokuyu gidermek için pek çok işlem denemenize rağmen çözüm getirmedi mi? İlk olarak endişelenmemek gerektiğini söyleyerek, doğru adreste olduğunuzu belirtmek isteriz.

Lavabo Kokusuna Etken Olan Maddeler Nelerdir?

Lavabo kokusunun nedeni birçok etkenden kaynaklanıyor olabilir. Lavaboyu tıkayan maddeler genelde evlerde kullanılan temizlik malzemeleri ve atık su gider kısımlarının da tıkalı olması pis suların gitmesini zorlaştıracağından dolayı kötü koku oluşumuna neden olur. Boru içerisinde daralmaya yol açan etkenler pis suyun beklemesine sebep olur. Bu tarz yaşanan şikayetleri lavabo tıkanıklığı açan makine ile temizliyoruz. Eğer duş teknesinin içerisinde suyun gerektiği hızda gitmediğini fark ediyorsanız, bunu bir an önce açtırmalısınız. Zira gider kanalları tıkalı olduğu için ilerde kötü kokuların artmasına neden olabilir. Atık su borularından gelen kokular da ortalığa yayıldığı için olumsuz bir sonuç doğar.Su giderlerinin tıkanmasının belli başlı sebepleri vardır. Kâğıt havlu, tuvalet kâğıdı, deri ve saç kalıntıları giderlerin tıkanmasının nedenlerinden olabilir. Ayrıca yağlı atıkları sürekli lavaboya döktüğünüzde, bir süre sonra bu yağın borularda birikmesinden kaynaklı tıkanmalar meydana gelir. Apartmandaki tesisat yapısının kalitesi de bu giderlerin tıkanması ve sorunların giderilmesi sırasında önem arz etmektedir.

Lavabo Kokusuna Bitkisel Çözümler

Lavabo kokusunu gidermek için doğal yollara başvurabilirsiniz. En az kimyasallar kadar işe yarayan doğal çözüm yöntemleri ile lavabo kokusunu giderme söz konusudur.

İlk yöntemimiz tuz-sirke karışımını, haftada birkaç kez olmak üzere lavaboya uygulamak olacaktır. Bu yönteme alternatif olan diğer bir kullanım ise karbonat-sirke karışımıdır.
İkinci yöntem olarak tıkanmış lavabo içerisine kaynatılmış limon suyu dökebilirsiniz. Her iki yöntem de lavaboyu tıkayan maddeleri çözerek, pimaş borularındaki yağlanmalarının önüne geçilmesini sağlar.
Bu iki yönteme ek olarak, diğer bir çözüm önerimiz kahve telvesi! Artık türk kahvesi içerek lavabonun yağlanmasını engelleyebilirsiniz. Kahve telvesini lavaboya dökünüz, ardından su ile telve kalıntılarının gitmesini sağlayarak yağlanmanın önüne geçebilirsiniz.

Lavabo kokusu nasıl giderilir?

Genelde koku olan kısımlar, mutfak lavaboları yani evyelerin alt kısımlarıdır. Buradaki giderden gelen koku kadar, mutfak evye altına koyulan yiyecekler veya çöpün de etkisi olur. Bu faktörler kontrol edildikten sonra sonuç değişmediyse, kesinlikle gider kokusu demektir.Öncelikle gider esi dediğimiz, yani sifon temizlenmelidir. Çünkü sifonların içi, zamanla yemek artığı dolar ve bu atıklar çürür. Bu sebeple de koku yaparlar.
Sifonun temizliğini yaptıktan sonra, sorunumuz hala devam ediyorsa; duvardaki gidere geçen kısma bakılır.
Sifon duvardaki gidere girerken, kenarında herhangi bir boşluk kalmamalıdır ki dökülen su, kenarlardan damlamasın.
Ayrıca kenar boşluklardan koku gelmesin diye; adaptör conta denilen sifon contalarından kullanılmalıdır. Eğer sifon duvardaki gidere sıkıca geçmemişse, koku kenarlardan dışarı çıkar.
Tüm bunların yanı sıra, sifon kısmında içinde su kalacak şekilde bir kıvrım, yani es yapılası da şarttır. Çünkü giderden gelen koku, suyu geçemez ve böylece dışarı çıkamaz.

Yorumlar 0

Yorum Bırak