Kanal görüntüleme işlemi günümüzde son sistem cihazlar ile kolay bir hale gelmiştir.

Bu yazımızda sizlerle kanal görüntüleme işlemi nasıl olur? Kanal görüntüleme cihazları hangi durumlarda kullanılır konusunda bilgi vereceğiz.

  • Kanal görüntüleme işlemi günümüzde son sistem kanal görüntüleme cihazları ile kolay bir hale gelmiştir.
  • Bu yazımızda sizlerle kanal görüntüleme işlemi nasıl olur? Kanal görüntüleme cihazları hangi durumlarda kullanılır konusunda bilgi vereceğiz.
  • Çağımız teknoloji çağı olduğu için atık su gider borularını görüntülü kamera sistemi ile bakan usta personelimiz boruda meydana gelebilecek her türlü tahripleri gözlemleyebilir. Kanal görüntüleme kamerası tekerlekli büyük çaplı ve 45 metre uzunluğunda ki boruları renkli görüntü ile izlenebilmektedir Bu sayede kanal borularında oluşacak çökme ve kırılmaları noktasal olarak tespit eden firmalar bu konuda size yardımcı olabileceklerdir.. Bu sayede hem zaman hem de maliyeti daha aza indirip probleminize çözüm bulabilirsiniz.
kanal görüntüleme cihazı

Problemler ve çözüm yolları nelerdir ?

Kanalizasyon yapılarda kullanılan atık su ve pis suların kanal yardımıyla lağıma atılmasını sağlayan bir sistemdir. Yapılardan lağıma atılmasını çeşitli borularla sağlanır. Örneğin, künk, büz, korige veya pvc pimaş borular kullanılır. Bu kullanılan borular yanmaya, kırılmaya veya delinmeye karşı üretilmiştir. Bu borular yapı içerisine döşenen borulardan daha büyük çaplı boruların kullanılması dikkat çekmektedir. Daha büyük çaplı borular kullanılmasının sebebi fazla su tüketiminden kaynaklanan boru tıkanmalarını en aza indirmek içindir. Kanalizasyon hatları ne kadar kusursuz da olsa zamanla bir sebepten dolayı tıkanma görülebilir. Genelde kanal borularında tıkanmalar çökmeden ve kırılmadan meydana gelmektedir. Bu boruların üzerine binen toprağın yükü zamanla artacağından künk veya büz de çökmeler oluşabilmektedir.

Künk veya büzler de zamanla eski mukavemetini yitireceğinden kırılmalar gözlenir. Korige boruda ise künk veya büz borular aksine kırılma ve çökme görülmez. Korige boru esnek yapıya sahiptir. Esnek olduğu için üzerine binen yük fazla olursa korige boruda ezilme veya büzülme görülür. Bu ezilmelerden dolayı su geçiş noktası küçüleceğinden tıkanmalar kaçınılmazdır. Sadece borularda meydana gelen bu tahribatlar tıkanmaya sebep olmayabilir. Su sızdırmasına neden olabilmektedir. Künk veya büz de oluşacak kırılma veya çökme su kaçağına sebep olur. Tahrip gören borudan kot olarak daha düşük yapılardan su sızdırması problemine yol açacaktır. Bu su pis su olduğu için kokulu ve sarı renktedir. Yalnız toprağa sızan pis su toprağın süzmesiyle sızan yerde berrak renkte ve kokusuz olacaktır. Pis su temiz su olarak algılanacaktır. Bir yapının bodrum katından çıkan suyu öncelikle pis su gider borularında araştırmanız gerekiyor. Bu araştırmayı günümüz teknolojisi ile Demirtürk Sıhhi Tesisat firması olarak çözüm bulmaktayız.

Comments 0

Leave a Comment